Dowiedz się więcej o niektórych 
technikach graficznych i malarskich,
które stosował
Leon Wyczółkowski.
Wybierz jedną
z poniższych definicji:


Techniki malarskie

Olej

Pastel

Akwarela

Gwasz

Tempera

 

Techniki graficzne

Algrafia

Akwaforta

Akwatinta

Fluoroforta

Litografia

Kamienioryt

Miękki Werniks (Vernis Mou)

Sucha Igła (Suchoryt)

Twórczość

Litografia

Technika została wynaleziona przed 1799 rokiem przez Aloisa Senefeldera. Początkowo litografię stosowano do powielania pisma. Litografia jako technika artystyczna rozpowszechniła się w pierwszej połowie XIX wieku, przede wszystkim w Niemczech, Francji i Anglii. W Polsce pierwszą pracownię litograficzną założył Jan Siestrzyński w Warszawie. W technice litografii wykonywano ilustracje w książkach i czasopismach, powstawały odbitki pejzaży i portretów rysowanych przez wybitnych artystów. Około 1830 roku rozwinęła się litografia barwna, w której przede wszystkim reprodukowano dzieła malarskie. Pod koniec XIX wieku w technice litografii drukowano plakaty. Od końca XIX wieku w litografii stosuje się płyty aluminiowe (odbitki noszą nazwę algrafii) lub cynkowe (odbitki – cynkografie), które są lżejsze i przystosowane do nowszej konstrukcji pras szybkiego druku.

Jest to technika druku płaskiego, w którym partie drukujące i nie drukujące leżą na jednej płaszczyźnie. Rysunek przeznaczony do odbicia grafiki wykonuje się na kamieniu litograficznym (łupek wapienny o strukturze zbitej i jednolitej) lub na metalowej płycie. Zasada litografii opiera się na właściwościach tłuszczu i wody; miejsca zatłuszczone kredką lub tuszem litograficznym przyjmują farbę drukarską, a partie na kamieniu zwilżone wodą odpychają farbę. W zależności od sposobu wykonania rysunku wyróżnia się trzy zasadnicze rodzaje techniki: sposób bezpośredni (rysunek wykonany na kamieniu lub blasze), sposób pośredni (przedruk, rysunek wykonany na papierze przenosi się w prasie na formę litograficzną), sposób druku wklęsłego (rysunek rytuje się lub trawi na wypolerowanej powierzchni kamienia). W zależności od charakteru rysunku i użytego materiału rysunkowego oraz narzędzi w litografii stosuje się kamienie lub blachy- gładkie lub groszkowane. Rysunek poddaje się trawieniu słabymi roztworami kwasu azotowego lub fosforowego i gumy arabskiej w celu spowodowania odpychania farby z partii nie zarysowanych. Nakładana wałkiem farba przechodzi jedynie na zatłuszczone miejsca rysunku.  W technice litografii można uzyskać do około dwustu odbitek.

 

Autolitografia

litografia, technika graficzna druku płaskiego, w której artysta samodzielnie wykonuje rysunek bezpośrednio na kamieniu litograficznym bez udziału rzemieślników-litografów.

 

Litografia barwna

chromolitografia - technika wielobarwnego druku litograficznego wynaleziona w XIX w. Każdy z kolorów na wielobarwnej odbitce uzyskiwany jest z innej płyty litograficznej. Dobre wykonanie barwnego obrazu wymaga dokładnego spasowania płyt. W XX w. została wyparta przez technikę offsetu.


Dostepne galerie zdjęć:

Litografia (4)
Autolitografia (4)